Greccy bogowie według Percy'ego Jacksona

...czyli jak Percy zapoznawał mnie z bogami. 

Czy marzyliście kiedyś, by odwiedzić książkę? By wejść, ale tak naprawdę wejść do jakiegoś fantastycznego świata, poznać bohaterów i bliżej się im przyjrzeć? Widzę las rąk w górze, rozumiem, że wszyscy. Otóż czytając TĘ opowieść czułam się, jakbym wkroczyła do świata książki i to dosłownie. Naprawdę. A wszystko dzięki autorowi, który narratorem swojej nowej książki uczynił jednego z głównych bohaterów jego serii.

Twórcą doskonale łączącym świat realny i boski w moich oczach jest Rick Riordana, mam za sobą wszystkie(poza jednym dodatkiem) jego wydane w Polsce książki, każda z nich zajmuje honorowe miejsce na półce. Szczególnie jednak spodobała mi się pierwsza z jego serii o Percym Jacksonie, synu Posejdona. Czytałam ją już dwukrotnie, a wiem, że to dopiero początek. Domyślacie się pewnie, że wstęp ten nie był bezpodstawny. Tym razem miałam okazje czytać, nie kontynuacje losów ukochanego herosa(na marginesie, możecie o nim czytać też w cyklu Olimpijscy herosi), a napisane przez niego opowieści o greckich bogach. Jakże ja nie mogłabym po nie sięgnąć? Nie było takiej opcji. Przecież to książka Percy'ego!

Percy rozpoczyna swoją opowieść wstępem, w którym tłumaczy, że nie był pewny, czy powinien spisać losy bogów, jak wiadomo niektórym mogłoby się to nie spodobać. Spalić na popiół, uwędzić, obedrzeć ze skóry, czy wymyślić inną równie okropną karę za przeinaczenie jakiegoś wydarzenia. Opowieść rozpoczyna od początku, samego początku, kiedy światem rządził Chaos... Potem rozwija historię aż do opowieści o bogach olimpijskich, a dokładniej skupia się na tych najważniejszych, a jednocześnie najniebezpieczniejszych...

Takie cuda tylko w książce
Nie spodziewałam się, że "Greccy bogowie według Percy'ego Jacksona" ukarzą się tak niesamowitą lekturą. Wiadomo Riordan potrafi pisać, zawsze mnie rozbawia i doskonale łączy dawne wierzenia ze współczesnością, ale to wcale nie miało polegać na konfigurowaniu tych dwóch światów, a oddaniu opowieści. Bałam się, że mogłoby być trochę nudno, zbyt monotonne i bez żadnego błysku, który zawsze towarzyszy lekturze książek autora. Mogłoby tak być, ale...

"Wiem. Krzyczycie: "Fuj! Bracie chcieli poślubić własne siostry?!"(...) zasady zachowania były wówczas znacznie luźniejsze. Poza tym nie mieli wielkiego wyboru, jeśli chodzi o kandydata do małżeństwa. Nie dało się po prostu zalogować na randkatytanów.com i znaleźć idealnego partnera"

Tak się nie stało. Już samo postawienie za narratora wydarzeń Percy'ego, który do każdej postaci i zdarzenia dorzucał swój komentarz było fantastyczne. Niekiedy dodawał on do opowieści całkowicie nowe, świeże spojrzenie, więc nawet znając mit(co mogłabym powiedzieć o dużej ich części) bawiłam się doskonale. Porównania herosa były niezwykle współczesne i łatwe do odebrania dla każdego. Percy często był stronniczy, niecne uczynki swego ojca łagodził, a innych mniej lubianych przez niego bogów(ekhm Aresa ekhm Dionizosa ekhm) powiększał. Jednak to jedynie ubarwiało mitologiczne aspekty historii.

Dziewiętnaście książkowych rozdziałów, w tym jeden niezwykle krótki, zawiera opowieści o początkach świata, królowaniu Kronosa, a później zdecydowanie dokładniejsze historie na temat 15 bogów, którzy zostali wymienieni na tylniej okładce książki. Same tytuły rozdziałów bawią czytelnika, gdyż są kompletnie oderwane od treści, a jednocześnie doskonale do niej pasują. A już szczególnie pasują do Percy'ego, który w końcu jest ich twórcą. Pan Rick doskonale wcielił się w swoją postać, dla mnie to książka Jacksona, bo gdyby on mógł napisać książkę, to na pewno byłaby właśnie taka. Zabawna, nieszablonowa i równie łatwa do czytania.

Mimo swoich gabarytów(większy format) książkę czyta się niezwykle szybko. Styl autora jest prosty, łatwy w odbiorze, pasuje mi szczególnie do serii Bogowie Olimpijscy (czy Wam się też się wydaję, że herosi to trochę inny styl?) . Książka lekka, przyjemna, przez przynudzania i z ogromna dawką humoru.

Czas napisać choć odrobinę o wydaniu książki. Po pierwsza grafika na okładce, przednia część jest niezwykle bajkowa, trudno oderwać od niej wzrok, piękna, dopracowana i taka fantastyczna. Tył książki również powala, lecący pegaz, niebo, chmury, cudowne... Wnętrzem również można się jedynie zachwycać. Twórcą ilustracji jest, wymieniony nawet na okładce, John Rocco. Sądzę, że doskonale oddał sceny z książki, jakby wyjął je z głowy autora. Książka jest, więc nie tylko w sferze tekstu dopracowana do perfekcji, ale również ma nienaganną sferę graficzną. 

"Hestia była jak ulepszona wersja tytana - Tytan 2.0, model Plus. Prawdę mówiąc wcale nie była tytanidą, była boginią - pierwszą z całkowicie nowej gałęzi ewolucji nieśmiertelnych. Patrząc na nią Kronos czuł się jak stary telefon komórkowy przyglądający sie najnowszemu modelowi smartfona. Wiedział, że jego dni są policzone."

Wybaczcie mi, że tak słodzę tej książce, ale inaczej nie mogę. W niej nie ma się, do czego przyczepić. Riordan/Percy wykonali kawał dobrej roboty. Książka była niesamowita, stała się dopełnieniem przygód Percy'ego, ukazała mi jego stosunek do świata, a jednocześnie pozwoliła poznać lub ponownie odkryć dawne mity, które w powieściach Riordana nie miały aż takiego wydźwięku. "Greccy bogowie według Percy'ego Jacksona" to lektura dla dużych, małych, dla każdego kochającego książki Riordana i/lub mitologię. To nowe spojrzenie na znane kwestie. Na pewno będę do tej pozycji wracać.
Dzięki za podróż Percy! ;)
Ocena: świetna [6/6]  

Autor: Rick Riordan. John Rocco
Tom:  -
Wydawnictwo: Galeria Książki
Ilość stron: 424
Cena: 49,90zł
Data przeczytania: 2015-02-13
Skąd: własna biblioteczka

Recenzja książek z serii:
Seria Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy
Złodziej pioruna --- Morze potworów  --- Klątwa tytana --- Bitwa w labiryncie --- Ostatni Olimpijczyk + Archiwum herosów(4.5) + Przewodnik po świecie herosów

Komentarze

 1. Percy nie trafił w mój gust, więc i tę książkę sobie odpuszczę. Boję się, że już trochę wyrosłam z takich książek ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, ale szkoda, ja uwielbiam serię, jak również wszystkie inne książki autora. ;)

   Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Jak ja chcę te książkę w moich rękach! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kupuj, kupuj, każdy fan musi ją mieć! ;)

   Pozdrawiam.

   Usuń
 3. Widać, że jesteś zafascynowana tym pisarzem. Ja też mam swoich ulubionych twórców, po których wszystkie książki sięgam bez chwili wahania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, wpadłam po uszy! Wciąż tylko czytałabym jego książki. ;) Ja niestety teraz muszę czekać na nowości, bo wszystkie są za mną(przepraszam, poza jedną). ;)

   Pozdrawiam.

   Usuń
 4. Pisałam o tej serii już wcześniej, więc nie będę się powtarzać. W skrócie- nie jestem nią zainteresowana. Ale cieszę się, że Tobie przypada do gustu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, że nie lubisz fantastyki, mnie ona zachwyca i z każdą książką kocham ją mocniej. ;) Ta pozycja na pewno przypada mi do gustu, uwielbiam Riordana. ;)

   Pozdrawiam.

   Usuń
 5. Już od tak dawna mam ochotę na tę serię, że to jest aż niemożliwe! :D A jeszcze po tej Twojej recenzji, to już w ogóle ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musisz się zapoznać w takim bądź razie. Zacznij od serii z Percym, a potem wciągniesz się tak mocno, że nie będziesz mogła przestać. ;)

   Pozdrawiam.

   Usuń
 6. Koniecznie muszę sięgnąć po powieści tego autora :) Tyle dobrego się już o nich naczytałam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musisz, są niesamowita, NIESAMOWITE! Ode mnie pewnie też trochę. ;) Cieszę się, że zachęcam. ;)

   Pozdrawiam.

   Usuń
 7. No no.. Brzmi interesująco. Jestem dopiero przy 4 części Bogów Olimpijskich, więc gdy skończę całość, to na pewno sięgnę i po tę pozycję
  Zapraszam do siebie,
  http://to-read-or-not-to-read.blog.onet.pl/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam serdecznie, dla fana serii pozycja obowiązkowa, nie możesz się nie zapoznać, zwłaszcza po 4 częściach. ;)

   Pozdrawiam.

   Usuń
 8. Nie poznałem serii, ale już od dłuższego czasu obecuję sobie to zmienić i mam nadzieję, że mi się to uda :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytaj, na pewno nie pożałujesz, a możesz zyskać kolejną ulubioną książkę, potem serie. :)

   Pozdrawiam.

   Usuń
 9. Już ją mam! Już mam :D I zaczęłam sobie czytać, choć czasu brak :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie mogłam się powstrzymać, od razu po urodzinach nawet czytałam, choć bardzo późno było... ;)

   Pozdrawiam.

   Usuń
 10. Jeszcze nie miałam okazji do przeczytania książek tego autora, ale planuję to zrobić. Mitologia to coś co mnie ciekawi od najmłodszych lat, wiec myślę, ze mi się spodobają :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bierz się śmiało, na pewno nie pożałujesz. :) Ja również sięgnęłam, dzięki mitologii, a dzięki książką pokochałam ją jeszcze bardziej. ;)

   Pozdrawiam.

   Usuń
 11. Muszę się za nią rozejrzeć! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam serdecznie, świetna książka, wprost nie do opisania. ;)

   Pozdrawiam.

   Usuń
 12. Super jest ten pierwszy cytat. Książę na pewno przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mi się niezwykle spodobał, choć trudno z całej zabawnej książki wybrać cytaty najzabawniejsze. ;)

   Pozdrawiam.

   Usuń
 13. Właśnie czytam i staram się mairkować sobie lekturę bo nie mogę znieść myśli, że może się wkrótce skończyć! Również i ja mam za sobą wszystkie książki Riordana (poza aktualnie czytaną) i myśl, że na jego następny twór przyjdzie nam czekać nie-wiadomo-ile-czasu, strasznie mnie dołuje. :(
  Ale "Greccy bogowie" to po prostu CUDO! Czytam sobie i siłą muszę odrywać się od lektury ^^ Percy jest przezabawny, strasznie mi się podobają jego komentarze i humor, o którym wspomniałaś ^^
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mogłam jej miarkować, jak juz wpadłam to do konca! Mi niestety została jeszcze jedna, taki dodatek w twardej oprawie, wciąż nie mogę go kupić, ani nigdzie dostać... Ale pocieszaj się, że tym razem o nowej mitologii. ;)
   Moim zdaniem również, przecież uznałam ją za najlepsza książkę lutego! Mimo że inne ksiażki też nie były niewyróżniające się, to ta je deklasowała na starcie. ;)

   Pozdrawiam.

   Usuń
 14. Cała seria jeszcze przede mną. Ale słyszę o niej same pozytywne ooiwnei wiec koniecznie muszą się za nią zabrać. Już się nie mogę doczekać wakacji kiedy codzienne będę mogła znaleźć czas na czytanie :)
  addictedtobooks.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również wyczekuje tego okresu, tylko czytać i czytać! ;) Książkę polecam, nie bez powodu to najlepsza książka lutego. ;)

   Pozdrawiam.

   Usuń
 15. Właśnie czytam! Wydawnictwo zrobiło promocje i kupiłam za 10 złotych. :D Książka jest genialna!! :D

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Drogi czytelniku,
cieszę się, że pojawiłeś się na moim blogu. To już jest dla mnie wiele, ale jeśli masz ochotę pozostaw po sobie jeszcze komentarz. Każdy z nich sprawia mi ogromną przyjemność, bo wiem wtedy, że moje pisemne starania nie poszły na marne. Miłego czytania i komentowania.

Pozdrawiam,
Patrycja.

Popularne posty z tego bloga

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Drama time: Love Alarm (sezon I)

Co to za zespół? NCT (część I)