Przedpremierowo: Fatalna lista - Siobhan Vivian


Premiera: 1 marca

Jedna lista - wielkie zmiany

W życiu każdego człowieka pojawiają się wydarzenia, które można by uznać za przełomowe. Takie zdarzenia wpływają na dalszy rozwój siebie i postrzeganie otoczenia. Mogą zmienić nasze zachowanie, czy charakter. Niekiedy wpływają na nas pozytywnie, niekiedy negatywnie. Zawsze ciekawiło mnie jak jedno wydarzenie może wpływać na kilka osób, jak na nich zadziałać...

Na podobny pomysł wpadła chyba Siobhan Vivian, która w swojej jednotomowej powieści Fatalna lista przedstawiła jedno wydarzenie, które wpłynęło na codziennie życie nastolatków w jednym z amerykańskich liceum, choć w największej mierze dotknęło ośmiu dziewczyn, które były głównymi bohaterkami tej historii.

 W szkole od niepamiętnych czasów co rok pojawiała się lista, nikt nie wiedział, kto ją tworzy, ale zawsze znajdowało się na niej 8 dziewczyn, po dwie z każdego rocznika, najładniejsza i najbrzydsza. Całe liceum traktowało werdykt jak świętość i zmieniało stosunek do będących na niej osób. My obserwujemy te dziewczyny po opublikowaniu listy, poznajemy problemy każdej z nich i to, jak lista je zmieniła.

Nie mogę nie powiedzieć, że to ciekawy zabieg. Narracja nierównomiernie, jednak przebiega do każdej z dziewczyn i choć odrobinę poznajemy jej osobowość i charakter. Niektórym dziewczynom współczułam, inne uznałam za przyjemne towarzyszki, niekiedy jednak któreś mnie irytowały i wtedy najbardziej cieszyłam się z takiego rozwiązania narracyjnego.

Pomysł na listę jest ukazaniem jak jesteśmy szablonowani, mózgowiec, piękność, sportowiec... Choć podział pojawił się jedynie na piękne i brzydkie, to i tak był bardzo krzywdzący. Największą zagadką książki jest to, kto tworzy listę, na jakiej zasadzie się to odbywa... Pewnie kwestie mnie zastanawiają, czy żadne ksero, nie wiedziało, co drukuje? Przecież kopii listy były setki. Ale nie ważne...

Ogółem historia choć zawiera w sobie typowe i mniej typowe problemy nastolatków jest dość lekka i przyjemna. Spędziłam z nią miłe kilka godzin i na pewno nie żałuję spotkania. To jedna z tych powieści, które zapewnią Wam doskonałą rozrywkę na wieczór.
Ocena: dobra+ [4+/6]

Za możliwość lektury dziękuję wydawnictwu Feeria Young! 
 
Autor: Siobhan Vivian
Tom: -
Wydawnictwo: Feeria Young
Ilość stron: 384
Cena: 37,90zł 
Data przeczytania: 2017-02-15
Skąd: własna biblioteczka

Komentarze

 1. Zapowiada się całkiem interesująca lektura. Może dam jej szansę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie zapowiada się nic nadzwyczajnego, ale brzmi z drugiej strony ciekawie, więc się skuszę. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie przepadam za książkami których akcja dzieje się w szkole, ale ta brzmi całkiem nieźle. Może przeczytam jeśli zachce mi się czegoś lżejszego ;)
  ściskam :*
  Latające książki

  OdpowiedzUsuń
 4. Kilka recenzji tej właśnie powieści już przeczytałam i stwierdziłam, że chcę ją jednak przeczytać. ;)

  Jools and her books

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem bardzo ciekawa tej powieści :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Oj chyba teraz potrzebuję takiej książki na jeden wieczór. Jak najbardziej zaciekawił mnie pomysł z listą 8 dziewczyn i z czystej ciekawości na pewno przeczytam. ;)
  Buziaki. :**

  OdpowiedzUsuń
 7. Zapowiada się ciekawie, czasem lubię takie lekkie książki, więc na pewno przeczytam :)

  Justyna z BOOKZALEŻNIENIE

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Drogi czytelniku,
cieszę się, że pojawiłeś się na moim blogu. To już jest dla mnie wiele, ale jeśli masz ochotę pozostaw po sobie jeszcze komentarz. Każdy z nich sprawia mi ogromną przyjemność, bo wiem wtedy, że moje pisemne starania nie poszły na marne. Miłego czytania i komentowania.

Pozdrawiam,
Patrycja.

Popularne posty z tego bloga

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Drama time: Love Alarm (sezon I)

Co to za zespół? NCT (część I)