Skaza - Cecelia Ahern

Naznaczona

Do napisania tej recenzji zbierałam się dłuższy czas, nie mam pojęcia, czym było to spowodowane, gdyż powieść czytało mi się dobrze, szybko i przyjemnie. Skaza to jedna z tych pozycji, które nastolatki mogą pokochać, a nawet starsi czytelnicy mogą się czytając ją dobrze bawić. Zdradzę Wam, że ta historia to moje pierwsze spotkanie z Cecelią Ahern i od razu zachęciło mnie do poznanie mniej fantastycznej, czy antyutopijnej twórczości.

Celestine nigdy się nie buntowała, postępowała tak jak powinna zawsze, to jej siostra była inna, lekko niedopasowana, ale to właśnie ona wstała, kiedy staruszek się dusił, to właśnie ona chciała mu pomóc, choć to było zakazane. On był Naznaczonym, nikt się nim nie przejmował, sama nie wiedziała, dlaczego wstała. Teraz nawet znajomości jej nie pomogą, zostanie naznaczona, to przesądzone...

Podobne powieści już się pojawiały, to fakt. Jednak tutaj głównym atutem jest intrygująco zarysowana główna bohaterka, do tego dość mocno połączona z najważniejszymi osobistościami, twórcami systemu, co nie zdarza się często. Celestine to logiczna dziewczyna, więc naprawdę nie sposób jej nie polubić, szczególnie po tym, co ją spotkało.

"Kiedy byłam mała, zawsze uważałam, że aby uciec, trzeba wstać i zacząć biec, jak robią dzieci w filmach. Nienawistny krzyk, trzaśnięcie drzwiami, potem bieg. Dowiedziałam się jednak, że wielu ludzi ucieka, choć nigdzie się nie rusza."

Ostatnie zdanie książkowego opisu jest dość mylące, tak naprawdę relacja bohaterów w nim wspomnianych dopiero rodzi się w tej książce i cieszę się, że wszystko miało miejsce tak powoli. Sądzę, że ten zabieg miał przyciągnąć żądne romansu dusze, jednak tutaj nie jest to tak ważne. Liczy się bardziej ukazanie systemu.

O skoro o nim mowa, opiera się na napiętnowaniu ludzi, którzy popełnili się jakichś przewinień, zależnie od ich wagi, czy stylu zostają one umieszczone w innych miejscach: na języku, czole, dłoni, piersi lub pięcie. Do tego wszyscy muszą nosić oznaczania, by każdy wiedział, z kim ma do czynienia, jeśli znamienia jednak nie widać.

Skaza to jedna z tych serii, która zaczyna się dobrze i z ciekawością czekam na jej rozwinięcie, intrygująco wprowadziła w temat, jednocześnie jednak bazując na tym, co znamy. Ciekawi mnie, w jakim kierunku będzie to wszystko podążać.
Ocena: dobra [4/6]

Za możliwość lektury dziękuję wydawnictwu Akurat!

Autor: Cecelia Ahern

Tom: I
Wydawnictwo: Akurat
Stron: 448
Cena: 39,90 zł
Data przeczytania: 2016-12-08
Skąd: własna biblioteczkaDo posłuchania:
Goblin OST

Komentarze

 1. Mam ją już u siebie, więc niedługo sama będę czytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekam na Twoje wrażenia w takim razie :)

   Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Ja mam słabość do dystopii i to wielką.Nawet bardzo wielką. I nawet jeżeli książka jest schematyczna to mi to nie przeszkadza, jeżeli autor lub autorka ma talent. "Skazę" przeczytałam z wypiekami na twarzy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem to doskonale, mam tak z niektórymi powieściami ;)

   Pozdrawiam.

   Usuń
 3. Czytałam, też było to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki i książka bardzo mi się podobała.
  P.S. Ładna piosenka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciesze się, że piosenka Ci się spodobała, może znów wrócisz do dram :)

   Pozdrawiam.

   Usuń
 4. Fajnie, że Twoje pierwsze spotkanie z autorką było udane. Sama też z chęcią się skuszę na Skazę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, możliwe, że wciągniesz się tak jak ja :)

   Pozdrawiam.

   Usuń
 5. Książka ta miło mnie zaskoczyła! Ciekawa jestem kontynuacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również, oby trzymała poziom lub była jeszcze lepsza ;)

   Pozdrawiam.

   Usuń
 6. Uwielbiam Cecelię i choć nie jest to jej najlepsza książka, to bardzo dobrze mi się ją czytało. Powiem nawet że zaskakująco dobrze biorąc pod uwagę że niewiele się tu dzieje. Polecam Ci serdecznie "Zakochać się" tej autorki, to chyba jedna z najlepszych jej książek choć "Podarunek" też był cudowny :-)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za polecenie tytułów, już je sobie zapisałam i na pewno kiedyś poznam :) Szczególnie "zakochać się", skoro jest tak dobre :)

   Pozdrawiam.

   Usuń

Publikowanie komentarza

Drogi czytelniku,
cieszę się, że pojawiłeś się na moim blogu. To już jest dla mnie wiele, ale jeśli masz ochotę pozostaw po sobie jeszcze komentarz. Każdy z nich sprawia mi ogromną przyjemność, bo wiem wtedy, że moje pisemne starania nie poszły na marne. Miłego czytania i komentowania.

Pozdrawiam,
Patrycja.

Popularne posty z tego bloga

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Drama time: Love Alarm (sezon I)

Co to za zespół? NCT (część I)