Wielki Bazar i Złoto Brayana


Przygoda goni przygodę!

Zaraz po przeczytaniu "Malowanego człowieka", chciałam zabrać się za przeczytanie "Pustynnej Włóczni", jednak ktoś już ją wypożyczył. Pani bibliotekarka poleciła mi dodatek do serii Petera V. Bretta "Wielki Bazar i Złoto Brayana". Książka bardzo mi się spodobała, autor miał świetny pomysł, żeby dać nam jeszcze więcej przygód i rozrywek.
 Wielki Bazar, jak sam autor pisze: "Jest to naprawdę rozdział szesnasty i pół "Malowanego Człowieka", który opisuje wydarzenia mające miejsce w trzyletniej przerwie między rozdziałami szesnastymi i siedemnastym[...]". Opowiada on o wyprawie Arlena do Baha kad'Everam, wioski słynącej z wyrobów garncarskich. Jak zwykle chłopak napotyka trudności, tym razem w postaci jeszcze mu nieznanej odmiany potworów- demonów gliny. Dowiadujemy się w tej części również, jak zdobył mapę do Słońca Ennocha, a musiał sporo ryzykować. W tym opowiadaniu mamy też kilka momentów, w których poznajemy punkt widzenia Abbana.
 Autor do książki dodał również krótkie historię(wycięte sceny), jak zaczęła się historia Arlena(Peter Brett ją w szkole, była to praca domowa)  i fragment o zmianie Leeshy w silniejszą osobę(część usunięta z rozdziału trzynastego "Malowanego człowieka"). Dodatkiem jest także "słownik krasjański" i "Grymuar runiczny", zawsze chciałam lepiej poznać demony i sposoby walki z nimi, a w grymuarze znajdują się rysunki runów, dokładne opisy potworów i gdzie się z nimi spotykamy. Ta część bardzo mi się spodobała.
Druga opowieść- Złoto Brayana, nie została zawarta w książce, nie jest to wycięta scena, a zwykłe opowiadanie. Miała to być krótka, bezpieczna wyprawa do kopalni Euchora, jednak jeden z posłańców złamał nogę i musieli wyruszyć do Złota Brayana  i dowieść tam wybuchowe patyczki. Curk, posłaniec, z którym jeździł Arlen długo się nie zgadzał, ale w końcu dał się przekonać. Arlena i jego mistrza czeka długa i niebezpieczna wyprawa, ale o tym musisz doczytać sam. ;)
 Moim zdaniem książka, choć krótka, jest wciągająca i zawiera ciekawe fragmenty, wiele dowiadujemy się o Arlenie i jego wyprawach. Według mnie sporym minusem jest cena tej lektury, nie wiem, czy zdecydowałabym się na zakup , bo za te cenę można kupić grubszą powieść.
Jeśli już sięgniecie po tą książkę na pewno się na niej nie zawiedziecie. Seria tego autora jest jedną z moich ulubionych, będę ją miło wspominać. 
 Ocena 9/10

Autor: Peter V. Brett
Tom: dodatek do serii
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Ilość stron: 222
Cena: 32,49zł
Data przeczytania: 2012-09-10
Skąd: biblioteka publiczna
Seria:
Malowany Człowiek ks. 1 i 2 --- Pustynna Włócznia ks. 1 i 2 --- Wojna w blasku dnia ks. 1 i 2 ---  The Skull Throne ks. 1 i 2 ---  The Core ks. 1 i 2 + Wielki Bazar i Złoto Brayana


(Podlinkowane numery książek)

Komentarze

  1. Nie lubię takich książek, ale polecę ją młodszemu kuzynowi :)

    OdpowiedzUsuń
  2. "Wielki bazar"... w sumie ciekawy tytuł ;D!

    OdpowiedzUsuń
  3. Polecam serię, uważam, że warta przeczytania. :)

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Drogi czytelniku,
cieszę się, że pojawiłeś się na moim blogu. To już jest dla mnie wiele, ale jeśli masz ochotę pozostaw po sobie jeszcze komentarz. Każdy z nich sprawia mi ogromną przyjemność, bo wiem wtedy, że moje pisemne starania nie poszły na marne. Miłego czytania i komentowania.

Pozdrawiam,
Patrycja.

Popularne posty z tego bloga

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Drama time: Love Alarm (sezon I)

Co to za zespół? NCT (część I)