Mechaniczny Anioł


"Cyk, cyk, cyk, słuchać dźwięk naszyjnika
na szyi  dziewczyny pobrzmiewa
anielska pieśń to słodka muzyka.
Wsłuchaj się tylko i uwierz,
że słowa do serce płyną, 
że przekazują miłość
najczystszą z ludzkich wad." *

 Magia jest niebezpieczna i nie zawsze da się ją zrozumieć, często choć próbujemy, coś nam umyka. Świat nie zawsze da się pojąć, a nawet najprostsze rzeczy często łatwo się komplikują. Świat to miejsce życie, które na pewno nie jest dostatecznie poznane...

Will i James parabatai walczą z demonem, są Nocnymi Łowcami, muszą to robić. Tego dnia widzą dziewczynkę, martwą, ale czy na pewno zabił ją demon? Zaczynają się poszukiwania sprawcy.
Do Londynu przyjeżdża dziewczyna - Tessa, przyjechała do brata, chcę mu pomóc. Straciła niedawno ciotkę, musiał opuścić dom, nie miała za co płacić czynszu, wtedy brat przysłał jej bilet, nie miała wyboru, przyjechała do miasta. Liczyła, że Londyn będzie piękny, jej brat opowiadał jej o jego urokach, lecz ona ich nie dostrzegała. Na stacji odebrały ją znajome Nate’a, powiedział by nazywała je mrocznymi siostrami. Miały zaprowadzić ja do brata, ale tak się nie stało.
Przez kilka miesięcy dziewczyna była zamknięta w pokoju, musiała ulegać Zmianom, wcielać się w osoby, które umarły, nie wiedziała, że to potrafi, nienawidziła tego, lecz mroczne siostry były nieugięte, powiedziały, że skrzywdzą Nate’a, gdy ona nie będzie wykonywać ich poleceń, zgodziła się, nie miała wyboru, kochała brata. W samotności zawsze towarzyszyły jej książki, to w nich ukrywała ból, lęk i rozłąkę.
Ten dzień był inny, mroczne siostry kazały jej się przygotować, miała wyjść za mąż za Mistrza, nie wiedziała, kim on jest, czego od niej chce, obawiała się tego, co ma się stać. Chciała uciec, lecz siostry ją złapały i uwięziły w pokoju. Wtedy ktoś wpada do jej więzienia, chłopak jest piękny, chce ją uwolnić. Uwierzyła mu, na reszcie ma szansę na wolność. Uciekają.
Życie dziewczyny zmienia się szybko, zyskuję wolność, ale przez to trafia w sam środek wielkiej i niebezpiecznej zagadki, której sama jest częścią. Nie ma odwrotu. Teraz albo znajdzie rozwiązanie, albo będzie musiała poddać się woli Mistrza, który nie poprzestanie póki jej nie znajdzie.

"Marzenia potrafią być niebezpieczną rzeczą."**

„Mechaniczny Anioł” to pierwsza część trylogii Diabelskie Maszyny i zarazem preguel serii Dary Anioła Cassandry Clark.  Na początku przez moje myśli przemknęło mi, po co autorka po jednej cudownej serii znowu zaczyna pisać o tym samym, przecież zmienia się jedynie miejsce i czas, wątki będę te same. Jednak wiedziałam, że tak się nie stanie, główni bohaterowie są zupełnie inni, każdy ma coś za co można go pokochać. Świat wygląda inaczej, zachowanie ludzi odbiega od obecnego. Wszystko się zmieniło, ale również wiele łączą w sobie dwie serie.
Według mnie Dary mają więcej akcji, mają więcej humoru, jednak to Diabelskie Maszyny chwytają za serce. Uważam, że mają w sobie więcej uczyć, na ich skupiają się w szczególności. Mnie w tej serii to urzeka, lubię, gdy w powieści jest wiele akcji, niebezpieczeństw, lecz tu jest ona idealnie połączone z odczuciami bohaterów, razem zgrywają się i są nieodłączną częścią, niczego nie można tutaj odjąć, bo wszystko jest idealnie wyważone.

Główni bohaterowie  serii to Tessa, Will i Jem. Każdego z ich lubię, uważam, że są cudowni, lecz każdy z nich jest inny. Bez nich książka byłaby pusta, nic nie warta, to oni tworzą historię.

"Tylko słabi na umyśle nie chcą poddać się wpływowi literatury."**

Tessa dziewczyna, która ma dar, choć często uważa go za przekleństwo. Dla mnie jest to jeden z najciekawszych pomysłów pani Clare, taka moc, choć straszna i zadziwiająca, może czynić wiele dobrego, to coś, co może pomóc i często to robi. Czymś, co uwielbiam w niej to miłość do literatury to jak cytuje fragmenty, jak opowiada o książkach, utożsamiam się z nią, bo ja również uwielbiam to robić. Cieszę się zawsze, gdy czytam o bohaterach uwielbiających czytać, zawsze mają u mnie już na wstępie wielkiego plusa.

"Chłopak przypominał fikcyjnych bohaterów, których nieraz sobie wyobrażała. Tyle że w jej marzeniach ktoś taki nigdy nie przeklinał ani nie wygrażał jej zakrwawioną ręką."**

Will to przystojny, niegrzeczny chłopiec, za którym uganiają się dziewczyny. Lubię go, lecz wiem, że skrywa jakiś sekret. To bardzo intrygujące, często zastanawiam się nad jego zachowaniem. Niektórzy porównują go do Jace, lecz Ci bohaterowie różnię się, jak ogień i woda, choć obaj często wygłaszają irytujące, sarkastyczne uwagi, to maja inne powody, to się czuję.

"- Ja wierzę w dobro i zło - powiedział Jem. - I w to, że dusza jest wieczna. Ale nie wierzę w piekło, widły, płonącą smołę i wieczną mękę. Nie wierzę, że można groźbą zmusić ludzi do dobrego."**

Jem to zawsze grzeczny, poukładany chłopak, szczery, spokojny, mogłabym tak wymieć długo, po przeczytaniu książki wiem, że ma same zalety, nie da się go nie pokochać. To jaki jest, tego nie da się dokładnie opisać, on ma w sobie dobro. Nie wiem, czy można by go posądzić o coś złego. Ten chłopak jest jak anioł. To zupełne przeciwieństwo Willa, lecz są najlepszymi przyjaciółmi, tylko on odnalazł drogę do serca Willa.

"To w porządku kochać kogoś bez wzajemności, dopóki ten ktoś jest wart miłości. Dopóki na nią zasługuje"**

Relacje między tą trójką są zawiłe, nie chcę wiele o nich pisać, bo mogę coś zdradzić. Widać, że wiele dla siebie znaczą i chcą być blisko siebie, to taka magia, choć Will ukrywa swoje uczucia widać, ze Tessa nie jest mu obojętna, że Jem wiele dla niego znaczy. Jem nie ukrywa uczyć, bardzo lubi Tesse i Willa, który jest dla niego jak brat. Tessa jej uczucia są znane wszystkim, ale jak ułoży się jej historia okażę się później.

Rekomendacje
Wielbicieli twórczości pani Clark zapraszam do przeczytanie tej powieści. Jeżeli zastanawialiście, czy to jest kopia Darów, to od razu odpowiadam, że nie, to całkowicie inna historia, inni bohaterowie, inny świat, inne problemy. Tu wszystko jest nadzwyczajne. Seria należy do moich ulubionych, będę do niej często wracać, teraz czytałam ją już drugi raz, za mną również druga część, nie mogę doczekać się kolejnej. I znowu Świat Nocnych Łowców porwał mnie w swoje sidła.
Ocena 10/10

* własny wiersz
** cytaty z książki


Autor: Cassandra Clare
Tom: I
Wydawnictwo: Mag
Ilość stron: 480
Cena: 39zł
Data przeczytania: 2012-??-??, 2013-01-02,
Skąd: własna biblioteczka

Seria:
Mechaniczny Anioł ---Mechaniczny Książę --- Mechaniczna Księżniczka

Komentarze

 1. Kolejna pozycja, która ląduje na liście do przeczytania ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie muszę zapoznać się z tą trylogią :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. AAA! Jedna z moich ulubionych książek! <3 Muszę od nowa poczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobra recenzja. Osobiście, bezsprzecznie, jest to moja ulubiona i najukochańsza książka, a postacie, szczególnie Will, najlepsi na świecie! Bardzo polecam przeczytać! Fajnie, że prowadzisz taką stronę, przeczytałam kilka recenzji, obiecuję, że będę wracać :) Mamy podobny gust, jeżeli chodzi o książki :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi czytelniku,
cieszę się, że pojawiłeś się na moim blogu. To już jest dla mnie wiele, ale jeśli masz ochotę pozostaw po sobie jeszcze komentarz. Każdy z nich sprawia mi ogromną przyjemność, bo wiem wtedy, że moje pisemne starania nie poszły na marne. Miłego czytania i komentowania.

Pozdrawiam,
Patrycja.

Popularne posty z tego bloga

Lek na śmierć

Sekretnik Szeptuchy - Katarzyna Berenika Miszczuk

5 piosenek, które obecnie siedzą mi w głowie