Chłopcy - Jakub Ćwiek

Nibylandia, jakiej nie znacie

Dzięki temu, że przed targami staram się czytać jak najwięcej książek polskich autorów w bibliotece spojrzałam na dział z polską fantastyką. Tym oto sposobem rzuciła mi się w oczy książka "Chłopcy" Jakuba Ćwieka. Książka rozpoczyna serię o tym samym tytule, a postaciami są byli towarzysze Piotrusia Pana na czele z Dzwoneczkiem. 

Chcąc opisać fabułę książki jest mi naprawdę ciężko. Mimo iż losy Chłopców oraz Dzwoneczka są kontynuowane w kolejnych rozdziałach, to tak naprawdę każdy z nich opowiada trochę o czymś innym i ma jakiegoś innego bohatera, który jest akurat potrzebny, by przedstawić temat. 

Wydanie książki jest bardzo interesujące. Przypomina trochę książkę dla dzieci, a jednak tematyka, słownictwo i bohaterowie całkowicie nie pasują do tego stwierdzenia. Każdy rozdział zatytułowany jest powiedzonkiem, które znamy z lat młodości, np. "pobite gary". Dodatkowo mamy ilustracje wykonane przez Roberta Adlera, które również raczej nie znalazły by się w książeczce dla młodszego czytelnika. Wydanie jest po prostu genialne! 

Tematyka jest dość brutalna, mimo iż da się wyczuć klimat historii o Piotrusiu Panie i jego towarzyszach, widać, że Chłopcy są już gdzieś indziej, zapomnieli, a życie pokazało im, że trzeba dorosnąć. Teraz tworzą gang motocyklowy, żyją nie do końca uczciwe, są brutalni, przeklinają, zabijają, mimo to wciąż można w ich kawałach, czy w ogólnym zachowaniu tych chłopców, którymi mimo wszystko wciąż są. 

Bardzo podobało mi się, że przez całą książkę było utrzymane szybkie tempo zdarzeń. Już pierwszy rozdział pokazał nam, że tu nie ma czasu na wytłumaczenie czegokolwiek i szybkie rozmowy, a mamy do czynienia z działaniem. Walka z szczurozombiakami, teleportacje, a na wszystko patrzymy oczami równie zdezorientowanej kelnerki... 

"Chłopcy" to początek serii, którą na pewno będę kontynuować. Widać, że połączenie bajkowej opowieści z motocyklowym gangiem może wyjść na dobre. Już myślę o wypożyczeniu kolejnego tomu. Dobrze, że wyszło już cztery tomy(i kilka opowiadań, co zdążyłam zauważyć na Lubimy czytać).
Ocena: dobra[4/6] 

Do posłuchania:

Komentarze

 1. "Chłopcy" to jednak taka komiksowa książka. ;) Ja serię lubię, ale chyba wolę dwa pierwsze tomy z opowiadaniami od powieści.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja jeszcze nie miałam okazji czytać nic tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam pierwszy tom dawno temu i potem już nie zabrałam się za kolejne. Nie wiem w sumie czy bym wróciła.

  Podrugiejstronieokładki

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam! Dosyć dawno temu, ale była świetna <3
  Życzę Ci miłej lektury kolejnych części!
  Buziaki, Iza :)
  isabelczyta.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwsze dwa tomy mi się nie podobały, ale może wynika to z tego, że po prostu wolę Ćwieka w dłuższej formie. Lepiej było z kolejnymi, ale też bez szału. Nie jest to moja ulubiona seria tego autora.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Drogi czytelniku,
cieszę się, że pojawiłeś się na moim blogu. To już jest dla mnie wiele, ale jeśli masz ochotę pozostaw po sobie jeszcze komentarz. Każdy z nich sprawia mi ogromną przyjemność, bo wiem wtedy, że moje pisemne starania nie poszły na marne. Miłego czytania i komentowania.

Pozdrawiam,
Patrycja.

Popularne posty z tego bloga

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Drama time: Love Alarm (sezon I)

Co to za zespół? NCT (część I)