Bieg do gwiazd - Dominika SmoleńPobiegnijmy do gwiazd…

Ada po odejściu babci się załamała, tylko ona ją kochała, reszta rodziny porzuciła ją, kiedy najbardziej ich potrzebowała. Nie rozumieli, że cukrzyca to choroba jak każda inna, że dziewczyna będzie musiała borykać się z nią całe życie, nie okazali jej żadnego zrozumienia. Po cukrzycy przyszła depresja, a potem pragnienie śmierci. Jednak ostatni list babci utwierdził ją w przekonaniu, że musi jeszcze trochę wytrzymać, tyle musiała jej obiecać…

Kiedy Dominika Smoleń napisała na pewnej grupie, że szuka kogoś, kto zapozna się z jej książką, od razu byłam zainteresowana. Szybko zaczęłam czytać i jeszcze przed oficjalnymi informacjami o wydaniu wiedziałam, że to jedna z tych książek, które warto polecać i które warto poznać.

Sama nie miałam do tej pory wielkiej wiedzy o cukrzycy, szczególnie o takiej, która dotyka młodych ludzi, nie wiedziałam, jak bardzo muszą uważać oraz czego sobie odmawiać. Ta książka otwiera oczy!

Główna bohaterka wiele przeszła, jest osobą zamkniętą w sobie, pyskatą, nieczułą, co łatwo wytłumaczyć tym jak traktowała jak reszta rodziny. Ciężko ją polubić, gdy nie zrozumie się jej położenia i tego, co pokonała. Babcia nawet po śmierci dała jej drugą szansę, szansę na normalnie życie, powrót do normalności, naprawienie relacji i poznanie innych ludzi, którzy mogą okazać się prawdziwymi przyjaciółmi.

Muszę powiedzieć, że mimo ciężkiego tematu, ciągłej nutki smutki, żalu i widma śmierci, ta książka niesie nadzieję. Pokazuje, że nie można się poddawać, że życie to ciągła walka. Bohaterka musi podjąć decyzję jak długo chce walczyć.

Poza Adą mamy również sporo postaci jej towarzyszących. Na pierwszy plan wychodzi rodzina i skomplikowane relacje łączące jej członków z dziewczyną, dalej są nowo poznani ludzie ze szkoły i nie tylko, środowisko bardziej młodzieżowe. Niekiedy czułam, że trochę zbyt grubą kreską były malowane niektóre postaci, jednak większość z nich odebrałam jako realnych, a na pewno nie idealnych ludzi.

Bieg do gwiazd to jedna z tych książek, które łączą świetną treść z piękną okładką, liczę, że na półkach sklepowych to ona zwróci uwagę nowych czytelników i sprawi, że wielu po nią sięgnie, bo warto.
Ocena: bardzo dobra[5/6]

 Piosenka na dziś:

Komentarze

 1. Tę książkę polecę siostrze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, ze jwj się spodoba.

   Pozdrawiam,
   P.

   Usuń
 2. Okładka rzeczywiście ciekawa, ale i fabuła zwróciła moją uwagę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że oba czynniki zachecaja.

   Pozdrawiam,
   P.

   Usuń
 3. Miło, że książka ci się spodobała ;)
  Też mam ją w planach :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że może mogłaby przypaść mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli tak to polecam zdecydowanie! <3

   Pozdrawiam,
   P.

   Usuń
 5. Piękna okładka i do tego poważna tematyka - to dobre połączenie :)
  Pozdrawiam Zakładka do Przyszłości

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie właśnie to wyróżnia tę książkę! ;)

   Pozdrawiam,
   P.

   Usuń
 6. Kolejna pozytywna opinia tej książki :D Zostałam już zachęcona i chętnie ją przeczytam. Szczególnie, że ja też nie wiele wiem o cukrzycy i chętnie dowiem się co nieco o niej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, zawsze dobrze jest poszerzyć swoją wiedzę, szczególnie o tak powszechnej chorobie.

   Pozdrawiam,
   P.

   Usuń

Publikowanie komentarza

Drogi czytelniku,
cieszę się, że pojawiłeś się na moim blogu. To już jest dla mnie wiele, ale jeśli masz ochotę pozostaw po sobie jeszcze komentarz. Każdy z nich sprawia mi ogromną przyjemność, bo wiem wtedy, że moje pisemne starania nie poszły na marne. Miłego czytania i komentowania.

Pozdrawiam,
Patrycja.

Popularne posty z tego bloga

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Drama time: Love Alarm (sezon I)

Co to za zespół? NCT (część I)