31 lipca - będzie się działo!


Cześć,
dziś przychodzę do Was z dwoma ogłoszeniami. 31 lipca będzie się działo. Sądzę, że każdy znajdzie coś dla siebie, ale już przechodzę do szczegółów. Tego dnia w Warszawie w Empik Arkadia wszyscy fani Harry'ego Pottera mogę świętować urodziny, zaś jeśli to wydarzenie Cię nie zainteresowało, możesz pojechać do Szczebrzeszyna i wziąć udział w festiwalu Stolica Języka Polskiego, który trwa aż do 7 sierpnia. Szczegóły poniżej:Festiwal Stolica Języka Polskiego

Już w najbliższą niedzielę rozpoczyna się Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Motywem przewodnim drugiej edycji jest poezja Bolesława Leśmiana. Z tej okazji wiersz „Dziewczyna” czytają festiwalowi goście, m.in. Krystyna Czubówna, Joanna Szczepkowska, Łukasz Orbitowski i Zbigniew Wodecki.

Festiwal Stolica Języka Polskiego zadaje kłam stwierdzeniu, że wydarzenia, podczas których „wysoka” kultura gra pierwsze skrzypce to domena dużych miast. Już po raz drugi Szczebrzeszyn stanie się letnim centrum literacko-kulturalnym kraju, do którego ściągną festiwalowicze z całej Polski. W jednym z najpiękniejszych miast Lubelszczyzny, z dala od wielkomiejskiego zgiełku, będą się relaksować w towarzystwie najlepszych polskich oraz ukraińskich pisarzy, rodzimych muzyków, podczas spotkań autorskich, koncertów, warsztatów i dyskusji o szeroko pojętej kulturze i jej wpływie na rzeczywistość. Nad wszystkim czuwać będzie duch Bolesława Leśmiana, patrona tegorocznej edycji imprezy, genialnego poety należącego do grona najwybitniejszych polskich twórców XX wieku. W sobotę 6 sierpnia na festiwalowej scenie, własne interpretacje wierszy autora „W malinowym chruśniaku” zaprezentuje muzyk i poeta Adam Strug oraz zaproszeni przez niego aktorzy, m.in. Zofia Kucówna, Jerzy Trela i Antoni Pawlicki.

Wodecki czyta Leśmiana: https://www.youtube.com/watch?v=Ec2X6uyJKeU

Niezwykle bogaty i wypełniony spotkaniami autorskimi będzie literacki program Festiwalu, którego kuratorką jest Justyna Sobolewska, dziennikarka i krytyczka literacka. Polską reprezentację stanowić będzie grono ponad 40 pisarzy, dziennikarzy i poetów, m.in. autor „Traktatu o łuskaniu fasoli” Wiesław Myśliwski, twórca „Morfiny” Szczepan Twardoch, reportażysta Mariusz Szczygieł, laureatka Nike za „Księgi Jakubowe” Olga Tokarczuk i autor kryminałów Zygmunt Miłoszewski. Jednym z wydarzeń będzie wieczór z twórczością laureatki literackiej Nagrody Nobla 2015, białoruskiej pisarki i dziennikarki Swietłany Aleksijewicz. Podczas niego Krystyna Czubówna przeczyta fragmenty reportaży-esejów autorki „Czarnobylskiej modlitwy” i „Czasów secondhand”. W Szczebrzeszynie pojawią się także pisarze z Ukrainy – m.in. Andrij Bondar.

Czubówna czyta Leśmiana: https://www.youtube.com/watch?v=SvSSUXuExfk

Na muzycznej scenie Stolicy Języka Polskiego – wraz z przebojowym składem Mitch&Mitch oraz towarzyszeniem orkiestry i chóru – wystąpi Zbigniew Wodecki. W Szczebrzeszynie odbędzie się też recital Katarzyny Groniec, która zaśpiewa piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej. Dla festiwalowiczów zaplanowano także szereg warsztatów literacko-językowych, pisarskich, muzycznych i teatralnych. Odbędą się tu również potańcówki, warsztaty kulinarne oraz spacery po okolicy literackimi i kulturalnymi śladami. Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych uczestnikach Stolicy Języka Polskiego. Z myślą o promowaniu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży powstała Akademia Szczebrzeszyn, w ramach której odbędą się specjalne zajęcia i warsztaty prowadzone przez twórców literatury dziecięcej, m.in. Grzegorza Kasdepke.

Szczepkowska czyta Leśmiana: https://www.youtube.com/watch?v=4qNL3auky1Y

Stolica Języka Polskiego wpisuje się w popularny na całym świecie nurt letniego slow-festiwalu. To wydarzenie skierowane do odbiorców, którzy w poszukiwaniu relaksu i kulturalnej rozrywki na najwyższym poziomie chętnie uciekają podczas wakacyjnych podróży z głównego festiwalowego szlaku. W ubiegłym roku Szczebrzeszyn debiutował w roli Stolicy Języka Polskiego.

pozostałe filmy zapowiadające Festiwal:


Organizatorami Festiwalu są Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń i spółka non-profit Szczebrzeszyn Akademia, która została powołana na potrzeby rozwijania i organizacji Festiwalu. Pomysłodawcą i producentem Festiwalu jest Piotr Duda, a dyrektorem Rady Festiwalu - Tomasz Pańczyk.

Festiwal Stolica Języka Polskiego – 31.07-7.08.2016, Szczebrzeszyn

Więcej informacji na www.stolicajezykapolskiego.pl

oraz www.facebook.com/SzczebrzeszynFestiwal


Urodziny Harry'ego Pottera

W świecie Czarodziejów niezwykłe zdarzenia są codziennością. Gdy więc urodziny obchodzi sam Harry Potter, zapowiada się fascynująca zabawa, którą będziemy długo wspominać. Tym razem okolicznościowa impreza otwarta będzie dla każdego mugola, niemającego na co dzień dostępu do magicznej rzeczywistości. Już 31 lipca w warszawskim salonie Empik Arkadia będzie okazja, aby stać się gościem urodzinowego przyjęcia słynnego Czarodzieja.

Opowieści o przygodach Harry’ego Pottera to bez wątpienia największych fenomen literacki ostatnich dekad. Czarodziejski świat dosłownie pochłonął miliony czytelników, niezależnie od ich wieku, czy zamieszkiwanej szerokości geograficznej. W duchu poświęcenia dla przyjaźni i budującego przesłania o walce ze złem, dorasta kolejne pokolenie wychowujące się na lekturze siedmiotomowej serii. Potwierdzeniem tego jest fakt, że książki autorstwa J.K. Rowling niezmiennie utrzymują się na listach bestsellerów, pomimo upływu kolejnych lat od premiery ostatniego tomu. Również w Polsce saga o młodym Czarodzieju ma kultowy status, a żadnego innemu tytułowi nie udało się pokonać jej rekordów sprzedaży. Tej jesieni na sklepowych półkach pojawi się scenariusz pierwszego autoryzowanego spektaklu teatralnego ze świata słynnego Czarodzieja – „Harry Potter i Przeklęte Dziecko”, będący ósmą historią w serii, a przed Empikami ponownie zobaczymy tłumy fanów stojących w długich kolejkach, aby zdobyć wyczekiwaną książkę.

Nim to nastąpi, czeka nas równie niezwykłe wydarzenie: urodziny Harry’ego Pottera. To impreza, na której powinien pojawić się każdy prawdziwy fan filmów i książek z jego przygodami – zalecane jest już wyjąć stój czarodzieja z szafy i przygotować go na odświętną okazję. Mile widziani są też, nieposiadający magicznych zdolności, mugole. Tego dnia salon Empik Arkadia zmieni się we wnętrze jednej z bankietowych sal Hogwartu. Na liście zaproszonych gości znaleźli się cosplayerzy wcielający się w postacie Harry’ego i Hermiony. Fragmenty książki przeczyta Joanna Kudelska, która w dubbingu filmowej sagi o Harrym Potterze udzieliła głosu Hermionie. O fenomenie serii autorstwa J.K. Rowling i szczegółach dotyczących książki „Harry Potter i Przeklęte Dziecko” opowie jeden z największych jej fascynatów, autor bloga „Harry Potter Kolekcja” – Daniel Muniowski.

Urodziny Harry’ego Pottera nie mogą obyć się bez mocy magicznych atrakcji: na każdego, kto przyjdzie ubrany w strój czarodzieja czekają nagrody, będzie możliwość zrobienia selfie w kostiumie inspirowanym filmową sagą na tle Peronu 9 i 3/4, wzięcia udziału w różnorodnych konkursach, oddania się wirtualnym rozrywkom w strefie gier multimedialnych Cenega. Na najmłodszych czeka również specjalnie przygotowany kącik zabaw.

Organizatorami wydarzenia są: Empik, Galapagos, Media Rodzina i Cenega.

31 lipca, godz. 14-18
Empik Arkadia,
Warszawa, Al. Jana Pawła 82


Materiały prasowe: Business & Culture


Wybieracie się na któreś z wydarzeń?

Komentarze

 1. Ja niestety na ten okres mam już inne plany, a trochę żałuję, że wcześniej nie złapałam informacji o tym festiwalu ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Urodziny HP mnie kuszą :) To w sumie blisko mnie i niedługo, może się skuszę? A Ty się wybierasz?

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak jechałam do Lublina to przejeżdżałam przez Szczebrzeszyn. Niestety, na żadne z tych wydarzeń się nie wybieram.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety nie mogę się wybrać na żadne, ale popieram inicjatywę, pozdrawiam Ola z pomiedzy-ksiazkami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajne wydarzenia, ale niestety nie będę mogła na nie dotrzeć, choć bardzo żałuję.

  OdpowiedzUsuń
 6. Szkoda, że nie mieszkam w Warszawie i nie mogę być na urodzinach Harry'ego Pottera. Z chęcią bym się na nie wybrała!

  OdpowiedzUsuń
 7. Och, ta stolica tak daleko! XD Ale urodziny Harry'ego świętuje co rok, bo wierna ze mnie fanka tej serii. Przyznam jednak szczerze, że o wiele bardziej czekam na film o amerykańskiej społeczności czarodziejów (i to będzie dla mnie wydarzenie numer 1) niż na kolejny tom przygód. Nieudane małżeństwo Harry'ego (z tego co sugerowała autorka) i problemy z wychowaniem ... Nie tylko dlatego nie mam za dobrych przeczuć co to tego tomu. Nie chcę się rozczarować, więc podchodzę do tego dość ostrożnie.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Drogi czytelniku,
cieszę się, że pojawiłeś się na moim blogu. To już jest dla mnie wiele, ale jeśli masz ochotę pozostaw po sobie jeszcze komentarz. Każdy z nich sprawia mi ogromną przyjemność, bo wiem wtedy, że moje pisemne starania nie poszły na marne. Miłego czytania i komentowania.

Pozdrawiam,
Patrycja.

Popularne posty z tego bloga

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Drama time: Love Alarm (sezon I)

Co to za zespół? NCT (część I)