Król demon

 Witaj w świecie Siedmiu Królestw!

„Król demon” to pierwsza część trylogii Siedmiu Królestw, autorką serii jest Cinda Williams Chima. Kolejna książka, której kontynuacji nie mogę się doczekać i chciałabym ją szybko przeczytać.
 Ta książka, choć akcja dzieję się w tym samym królestwie, dzieje się w dwóch światach, całkowicie sobie przeciwnych, z innymi niebezpieczeństwami i intrygami.   

 Na początku poznajemy Hana – chłopca z niesamowitymi bransoletami na rękach i jego przyjaciela Tancerza Ognia.  Chłopcy zbierali rośliny bagienne, a kiedy mieli wracać do domu i postanowili, że po drodze zapolują. Jednak zdarzyło się coś dziwnego, zobaczyli ogień. Zdziwili się, bo o tej porze roku pada wiele deszczy, a pożary same nie wybuchają. Wtedy zwierzęta zaczęły uciekać, a za nimi na koniach nadjechało trzech młodzieńców.
Spotkanie to wiele zmieni w życiu chłopców, choć oni jeszcze tego nie wiedzą.

 W tym samym  czasie księżniczka Raisa wyrusza na polowanie razem z matką, królową Fells. Dziewczyna bardzo się niecierpliwi, bo jeden z jej zalotników – młody Bayar się spóźnia. Kiedy mieli już ruszać,  w oddali zobaczyli ogień, który szybko zbliżał się w ich stronę, zaczęli uciekać. Przez śmiercią ratuję ich wielki mag i młodzi czarodzieje na czele, którzy właśnie do nich dołączyli.  Nikt jednak nie miał pojęcia skąd ów ogień się wziął i jak powstał.

 Tak pokrótce można, by streścić początek książki. Kilka słów o głównych bohaterach. Han to szesnastolatek, który dostaje często w kość do życia, mieszka w biednej dzielnicy, jego ojciec nie żyję,  sam stara się wyżywić rodzinę, lecz ze słabym skutkiem, a jedyną cenną rzeczą jaką posiada są jego bransolety, których nie da się zdjąć. W pierwszym rozdziale źle go oceniłam, myślałam, ze to kolejny dziecinny bohater, jednak się myliłam. Chłopak jest silny, mądry i zaradny. Kiedyś był szefem Łachmaniarzy-gangu w jego dzielnicy, jednak matka kazała mu to porzucić i żyć uczciwie. Nadal wielu ma z porachunki. Ale jakoś sobie radzi.

 Reisa prawie szesnastoletnia dziewczyna, która ma objąć tron w Fells. Nie może odpędzić się od zalotników, jednym z nich jest Amon-jej dawny przyjaciel i młody magik - Bayar. Księżniczka nie jest zadowolona lekcji etykiety, uważa, że w niczym jej się to przyda.  Często rozmyśla o trzyletnim pobycie u ojca. Nie chcę rządzić, jak jej matka, chcę coś zmieniać, być lepszą królową.
Kiedy te dwa światy się spotkają, wszystko wywróci się do góry nogami. Księżniczka przejrzy na oczy, a Han wpadnie w niemałe kłopoty.

 Pani Chima stworzyła w książce własny świat, niedoskonały, bardzo wyraźnie dało się zauważyć różnice w miejscach, gdzie przebywali bohaterowie. Przemieszane wątki postaci pozwalają nam patrzeć na wszystko z dwóch perspektyw, co ułatwia prawidłowa ocenę ich postępowania i lepsze zrozumienie zdarzeń.

Ksiązka jest pełna przeciwieństw, ukazują to zajęcia w pałacu i za nim. Zamek był pełen zabaw, hucznych imprez, królowały w nim bogactwo i przepych. Zaś Łachmantarg to miejsce biedne, zaniedbane, ludzie byli tu nieszczęśliwi, chodzili głodni. Autorka doskonale opisała te dwa światy. W pałacu poznajemy etykietę, zwyczaje panujące na dworze, politykę królowej, intrygi zamkowe, magów, a w miejscu zamieszkania Hana problemy głodujących ludzi, niebezpiecznych Łachmaniarzy, wojny gangów i próby uczciwego życia.
Wszystko to jest ciekawie dopracowane, nie można się nudzić.

 Muszę tez bardzo pochwalić grafika wydawnictwa Galeria Ksiązki. Okładka jest cudowna, gdy się na nią spojrzy do razu wiadomo, ze to książka fantastyczna. Berło jest świetne. Kojarzy mi się z symbolem władzy królowej, choć nie było to opisane w książce. Ogólnie książka ma ciekawą okładkę, jest ładnie wydana. Czcionka jest dość duża, nie męczy oczu, więc szybko, lekko i przyjemnie się czyta.

  Siedem królestw czeka na Ciebie, zatrzyj i przekonaj się, że to ciekawy, czasem niebezpieczny świat. Książka porwie Cię od pierwszej strony, więc uważaj, bo możesz zapomnieć o szkole, lekcjach, pracach domowych. Na mnie tak to zadziałało. Mam nadzieję, że Tobie też się spodoba.

Ocena 9/10


Autor: Cinda Williams Chima
Tom: I
Wydawnictwo: Galeria Książki
Ilość stron: 560
Cena: 39,99zł
Data przeczytania: 2012-09-13
Skąd: biblioteka publiczna

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Drama time: Color Rush (recenzja)

Chwila dla widza: Bridgertonowie (recenzja)

2020 z kpopem: lipiec