Niebo jest wszędzie

Pozbierać siebie z rozsypanych kawałków

Podnosisz głowę i je widzisz. Wciąż nad Tobą. W ciągłym ruchu, zmienne, różnorodne. Niekiedy przerażające, innym razem tak upajające swym widokiem, że trudno przestać patrzeć na nie wciąż, i wciąż, i wciąż. Bez przerwy. Ile razy marzyłeś, by je poznać? Ile razy chciałaś wzbić się, by dotknąć je dłonią? Ile razy? A może wciąż to robisz. A może nawet teraz czytając te zdania, marzysz, by wzbić się wysoko, by poznać ten cud, który wciąż oglądamy. Przecież "Niebo jest wszędzie" !

"Niebo jest wszędzie, zaczyna się u Twoich stóp"

Zawarty w ostatnim zdaniu tytuł jest nazwą książki, którą miała przyjemność czytać właśnie dziś, w Wigilijny dzień, a właściwie kończyć. Jandy Nelson stworzyła twór, który trudno połączyć, z czymkolwiek. Trudno określić w jakich ramach się zawiera, gdzie ma granice. Zwyczajna, bo porusza tematy, które cały czas nas otaczają, problemy, o których słyszy się na co dzień, ale również niezwykła, bo coś we mnie poruszyła.

A wszystko przez śmierć. Lennie straciła siostrę, nie w wypadku, jej siostra była po prostu chora, jej serce nie wytrzymało. Len nie może jednak patrzeć na świat tak samo, dziwi się, że wszystko wciąż działa jak dawniej, że nie nastąpił jakiś koniec, bo dla niej właśnie tak jest. Czuje, że nikt jej teraz nie rozumie. Wciąż pisze wiadomości do swojej siostry, które zostawia w najdziwniejszych miejscach. Jedną bratnią duszą w tym czasie staje się dla niej chłopak jej siostry, Toby. Czuje do niego silne przyciąganie, co bardzo ja niepokoi. Fascynuje ją również nowy chłopak, który pojawił się w szkole, jednak on zna tylko tą wersję Lennie, po śmierci Bailey.

W powieści główną rolę odgrywa Lennie. Niemożliwa fanka klasycznych powieści romantycznych, która 23 razy przeczytała "Wichrowe wzgórza", grająca na klarnecie, zamknięta w sobie. Pisząca tajemnicze wiadomości, których nikt nie przeczyta. Po śmierci siostry zaprzestała kontaktów nawet z jedyną przyjaciółką, odcięła się od rodziny i sądziła, że jedynym człowiek, który jest w stanie ją zrozumieć jest chłopak jej siostry.

Byłam wręcz zniesmaczona zażyłością, jaka się pomiędzy nimi tworzyła, tych ich pocałunków, rozmów na temat Bailey, to było chore. Miałam wielką ochotę rzucić tą książkę, jednak tego nie zrobiłam. W pewnym
stopniu oni sami zostali za to ukarani, ale również zrozumieli. Później ja również zaczęłam ich rozumieć, lekko tłumaczyć. Śmierć Bailey była dla nich ogromnym szokiem. Co i tak w pełni ich nie usprawiedliwia.

"O 4.48 w piątek, w kwietniu, moja siostra ćwiczyła rolę Julii, a niecałą minutę później już nie żyła. Ku mojemu zdumieniu czas nie zatrzymał się razem z jej sercem."

"Niebo jest wszędzie" to powieść o śmierci, ale i o życiu. Wciąż czujemy ból, który trwa w bohaterach, ich rozterki, zawirowania, ale z drugiej strony nadchodzi światło. Ktoś, coś, nadzieja przebija się przez ich skorupy i pozwala wierzyć, że przecież to nie koniec.

Takim promykiem jest Joe. Początkowo nie spodziewałam się, że tym sie stanie. Sądziłam, że to kolejny podrywacz, który zawróci głównej bohaterce w głowie i nie będzie widziała świata po za nim. Oczywiście, zawrócił jej w głowie, ale poprzez ciągły stan żałoby, jaki odczuwała Len, jak również zawirowania, jakie połączyły ją z Tobym ich historia stała się głębsza. Może wciąż nie dojrzała, ale bardziej bogata niż zwykle serwowane nam przez autorów pierwsze związki.

"Miłość jest silniejsza od wszystkiego, nawet od śmierci."

Joe nie tylko dla głównej bohaterki staje się kimś ważnym, ale również dla jej rodziny. Mieszkająca z babcią, nazywaną Gram i wujkiem, tworzą różnorodną i barwną gromadę, z lekkimi napadami szaleństwa towarzyszącymi im po odejściu Bailey. Babcia jest miłośniczką ogrodnictwa, o jej ogrodzie tworzone są legendy, jednak nikomu nie pozwala dotknąć się do swoich roślin. Jedna z nich odzwierciedla w jej mniemaniu(jak również całej rodziny) Len. Do tego maluje, jej obrazy powstaja jedynie w różnych odcieniach zieleni. Wujek Big zaś to lokalny Casanova z niebywale zakręconym wąsem, zamiłowaniem do roślin , ślubów i trawki, którą często popala.

Jednak nawet przed śmiercią Bailey ich dom nie był pełny. Brakowało matki dziewczyn. Nikt o niej nie mówił, Gram wymyślała o niej opowieści, dziewczynki wierzyły, że kiedyś wróci, że gdzieś tam jest, że podróżuje jak Krzysztof Kolumb, że odkrywa nowe tereny. Ale prawda zawsze była ukryta. Nawet jej obraz stworzony przez Gram, witający gości, niedokończony, nic nie mówił.

"Żałoba to dom, w którym krzesła zapomniały, jak nas dźwigać, lustra jak nas odbijać. Żałoba to dom, który znika, ilekroć ktoś zapuka lub zadzwoni do drzwi; dom, który wzlatuje w powietrze przy najlżejszym powiewie; który wkopuje się w ziemię, kiedy wszyscy śpią."

Patrząc na okładkę, na jej lekką sztuczność, oszukana lekkość można się spodziewać zupełnie innej lektury. Ta prosta grafika jest jej zupełnym przeciwieństwem. Jednak nie tylko skryta wewnątrz treść, ale również sfera graficzna zachwyca. Każdy rozdział to delikatne niebo, przed nim lub po nim, widzimy kartki, kubki, ściany, ławki, trzeba, na których główna bohaterka pozostawiała swoje listy. A na sam koniec niebieska czcionka, tego się kompletnie nie spodziewałam, jeszcze nigdy nie spotkałam się z powieścią młodzieżową o zmienionym kolorze czcionki. Pierwszy raz jestem zachwycona grafiką, którą stworzyło wydawnictwo Amber.

"Niebo jest wszędzie" zaskoczyło mnie swoją wielowątkowością, złożonością postaci i ukazaniem różnorodności przeżywania żałoby. To powieść wzbudzająca emocje, jednak nie nad wyraz patetyczna i wzniosła, ale prosta, przejrzysta. Była zmienna jak niebo, wciąż się przemieniała, od spokoju, przez żal, do radości. Zaskoczyła mnie.
Ocena: świetna [6/6]


Autor: Jandy Nelson
Tom: -
Wydawnictwo: Amber
Ilość stron: 368
Cena: 35,80zł
Data przeczytania: 2014-12-24
Skąd: własna biblioteczka

Wyzwania, w których bierze udział ta książka:


PS. 


Dziś Wigilia, dzień, w którym rozpoczynamy święta Bożego Narodzenia, z tej okazji chciałam Wam życzyć wiele ciepła, miłości, radości w te szczególne dni. Byście zawsze byli uśmiechnięci i pełni optymizmu. Jako mol książkowy nie mogę nie życzyć wspaniałych książek pod choinką i znalezienia odrobiny czasu na lekturę, bez uszczerbku na rodzinnych relacjach. Tak więc WESOŁYCH ŚWIĄT!

Komentarze

 1. Z tego, co pamiętam książka nie spodobała mi się tak bardzo poprzez zachowanie głównej bohaterki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, ale przyznam się, że i mnie czasem irytowała. ;)

   Usuń
 2. Dla Ciebie także wszystkiego najlepszego. Przede wszystkie duuużo wspaniałych książek i po prostu wesołych świąt :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie słyszałam o tej książce, ale skoro tak wysoko ją oceniłaś, to muszę po nią niedługo sięgnąć! :D Ale muszę przyznać, że polska okładka nie zachęca, a ta oryginalna była taka ładna... Szkoda, że jej nie zostawiono :c

  Wesołych Świąt! :D
  Życzy Alpaka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polska okładka trochę przesadzona, ale wnętrze skrywa zdecydowanie lepsze. ;)

   Usuń
 4. "Niebo jest wszędzie" wypożyczyłam raz z biblioteki, po czym niedługo później ją oddałam. Nie wiem czemu, ale nie mogłam się zmusić, żeby zacząć ją czytać, mam chyba jakieś uprzedzenie do książek wydawanych przez wydawnictwo amber. Cóż, wychodzi na to, że muszę się zmobilizować. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam tak samo z tym wydawnictwem... A książkę bardzo chciałabym przeczytać :)

   Usuń
 5. Temat żałoby jest dość trudnym obszarem. Okładka rzeczywiście myląca, ale piękna. Chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ale autorka pomysł i temat wykorzystała bardzo dobrze. Smutek był, ale nie raził swoim ogromem.

   Usuń
 6. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, ale wydaje mi się warta uwagi i taka wzruszająca.
  Tobie również życzę wesołych Świąt!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, ale ma w sobie coś więcej. :)
   Dziękuję. ;)

   Usuń
 7. Słyszałam o tej książce bardzo dużo - szczególnie jakieś dwa-trzy lata temu. Wtedy w blogosferze panowała na nią swego rodzaju "moda", a jednak jeszcze jej nie czytałam. Bardzo fajnie, że mi o niej nieświadomie przypomniałaś. Rozejrzę się :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, nawet na mojej półce leżała już z rok, a już wtedy nie było na nią zbyt wielkiego szumu. :) Cieszę się, że miałam okazję. :)

   Usuń
 8. Po zapoznaniu się jedynie z cytatami czuję, że książka jest oryginalna i mogłaby mi się spodobać. Również chciałbym Ci życzyć wszystkiego co najlepsze, a także czasu Bożego Narodzenia spędzonego w rodzinnym gronie w ciepłej atmosferze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że chociaż cytaty przypadły Ci do gustu. ;)
   Bardzo dziękuję za życzenia. ;)

   Usuń
 9. Sama nie wiem... Może z ciekawości przeczytam, ale nie wiem czy to dla mnie książka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba spróbować, bez ryzyka nie ma zabawy. Często widzę ją w promocji w matrasie, za zaledwie 10 zł, kiedyś sama skorzystałam. :)

   Usuń
 10. Książkę dostałam w paczce wymiennikowej i już nie mogę się doczekać, kiedy wpadnie w moje łapki.
  Tobie również życzę wszystkiego najlepszego:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widziałam te paczki, cudowna akcja. ;) Mam nadzieję, że lektura przypadnie Ci do gustu. ;)
   Dziękuję serdecznie. :)

   Usuń
 11. Znam ten tytuł, ale od pewnego czasu przestałam go szukać - jak spotkam w bibliotece, to przygarnę aby się sama przekonać jaka to lektura ;) Ale wątek, że chłopak siostry (co już odeszła) i jej siostra są razem - to już widziałam w paru książkach, tyle że o duchach ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie to była zupełna nowość, która wręcz mnie zniesmaczyła, więc wolałabym już o takich rzeczach nie czytać. :)

   Usuń
 12. Mam tę książkę w planach, ale nie wiem, kiedy uda mi się z nią zapoznać. Mam nadzieję, że spodoba mi się równie mocno jak Tobie.

  Serdecznie zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Przyznam, że powieść brzmi bardzo obiecująco. Może zdobędę ją w swojej bibliotece. A cytat "Niebo jest wszędzie, zaczyna się u Twoich stóp" niezmiernie mi się spodobał. Ma w sobie wiele prawdy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam serdecznie, książka warta uwagi, szkoda, że tak mało o niej słychać w blogosferze. ;)

   Usuń
 14. Brzmi świetnie, ale nie wiem, czy mimo tej prostoty nie byłaby dla mnie zbyt emocjonalna. Ale styl świetny, przynajmniej patrząc po fragmentach :). Może przy odpowiednim nastroju się skuszę :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sądzę, że nastrój trzeba mieć, by ja przeczytać, ale może nie nastawiaj się na aż takie wrażenia, ja o prostu kompletnie sie ich nie spodziewałam. ;)

   Usuń
 15. O rany! Taka prezentacja książki i Sherry zmuszona jest zapisać sobie gdzieś ten tytuł. :) Oczywiście słyszałam już o tej powieści, ale szczerze mówiąc, biorąc pod uwagę doświadczenia z książkami Ambera, szybko ją zignorowałam bo jak dotąd takie powieści cuchnęły kiczem. Skoro tutaj jest coś zdecydowanie więcej - z przyjemnością dam jej szansę. ;)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli mamy podobne doświadczenia, widać nie zawsze warto skreślać Amber. :) (A mówi to zacięta ich przeciwniczka) Też się jej obawiałam, ale mnie oczarowała, cudowna opowieść. ;)
   Pozdrawiam.

   Usuń
 16. Zabrzmiało bardzo intrygująco. Czuję się zobowiązana do zapisania tytułu i przeczytania książki. Choć czuję, że będzie to dla mnie dosyć trudne przeżycie...

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Drogi czytelniku,
cieszę się, że pojawiłeś się na moim blogu. To już jest dla mnie wiele, ale jeśli masz ochotę pozostaw po sobie jeszcze komentarz. Każdy z nich sprawia mi ogromną przyjemność, bo wiem wtedy, że moje pisemne starania nie poszły na marne. Miłego czytania i komentowania.

Pozdrawiam,
Patrycja.

Popularne posty z tego bloga

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Drama time: Love Alarm (sezon I)

Co to za zespół? NCT (część I)